Reklama

Ładowanie...

Wybory we Francji: triumf bez fanfar

z Paryża
25.04.2022
Czyta się kilka minut
Emmanuel Macron, prounijny liberał, został ponownie prezydentem, pokonując nacjonalistkę Marine Le Pen. Jednak u progu drugiego mandatu Macron ma słabszą pozycję niż pięć lat temu.
Fot. AP / Associated Press / East News
J

Jak przystało na entuzjastę Unii, w niedzielny wieczór zwycięski kandydat świętował sukces przy dźwiękach hymnu europejskiego – „Ody do radości”. Na paryskich Polach Marsowych pod wieżą Eiffela, kilka tysięcy ludzi fetowało Macrona, który, w towarzystwie żony Brigitte, przywitał swoich zwolenników. W tłumie powiewały francuskie i unijne flagi, niektórzy uczestnicy tańczyli pod sceną.

„Nie jestem już kandydatem jednego obozu, ale prezydentem was wszystkich” – wołał do zebranych Macron, dziękując za wsparcie także tym, którzy głosowali tylko po to, by „zagrodzić drogę ideom skrajnej prawicy”.

Przedwyborcze notowania dawały Le Pen szansę na nadrobienie straty do urzędującego prezydenta. Stało się inaczej.

Według sondażowych wyników z niedzielnego wieczora, 44-letni Emmanuel Macron wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich, zdobywając niemal 59 proc. głosów...

6066

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]