Reklama

Wybory we Francji: Macron w pozie Zełenskiego

z Paryża
28.03.2022
Czyta się kilka minut
Napaść Rosji na Ukrainę i jej brutalność przyćmiewają wyścig prezydencki we Francji. Zarazem podnoszą przedwyborcze notowania obecnego prezydenta.
10 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Plakat wyborczy Emmanuela Macrona. Sucé-sur-Erdre, zachodnia Francja, 22 marca 2022 r. JEREMIAS GONZALEZ / AP / EAST NEWS
W

Wszystko miało wyglądać całkiem inaczej. Jeszcze kilka tygodni temu, przed tamtym czwartkiem 24 lutego 2022 r., wydawało się, że kampania przed wiosennymi wyborami prezydenckimi we Francji będzie skupiać się na sprawach gospodarczych, na dalszej walce z pandemią czy na kwestii imigracji.

Rosyjska inwazja w jednej chwili zepchnęła na dalszy plan tamte spory – na tle obrazów z Mariupola sprawiające dziś wrażenie wręcz prozaicznych – oraz przetasowała wyborcze karty przed pierwszą turą, zaplanowaną na 10 kwietnia.

Kampania z wojną w tle

Już przed 24 lutego, gdy Władimir Putin koncentrował swoje wojska na granicach Ukrainy i w Europie narastało napięcie, w oczach Francuzów na pierwszy plan wysunęły się działania dyplomatyczne prezydenta Emmanuela Macrona. W podwójnej roli – nie tylko jako szefa państwa, ale też jako przywódcy kraju sprawującego w tym półroczu...

15783

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]