Reklama

Wyborcza ruletka

Wyborcza ruletka

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Schorowany organizm jest bardziej podatny na nowe zakażenia. Zmiany w ordynacji samorządowej nie są rewolucją, ale pogorszą jeszcze to, co już było złe: powiększą nieprzejrzystość i sprawią, że zapowiedziane na jesień wybory samorządowe będą jak ruletka - obywatel zagłosuje, nie wiedząc, jak zostanie spożytkowany jego głos.
O

Od kiedy jesienią 2005 r. nastąpił nieaksamitny rozwód dwóch największych dziś w Polsce formacji, wiele posunięć jednej czy drugiej strony dyktowały - i pewnie długo jeszcze będą dyktować - nie tylko racjonalne kalkulacje, ale również, a czasem przede wszystkim emocje. Także i teraz winna jest chyba głównie psychologia.

Mity

Inaczej niż psychologią nie sposób wytłumaczyć, dlaczego politycy PiS i PO przeznaczyli mnóstwo czasu i energii na walkę o nową ordynację samorządową. Bo ustawa, która w ubiegłym tygodniu opuściła parlament i trafiła na biurko prezydenta, ani nie gwarantuje PiS-owi sukcesu, ani nie skazuje Platformy na porażkę. Co więcej - i co gorsza - wybory samorządowe czyni ona jeszcze mniej przejrzystymi, niż były do tej pory.

Psychologiczno-retoryczny klincz zaczął się mniej więcej wczesnym latem, gdy...

8200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]