Reklama

Wszystkie unie Europy

Wszystkie unie Europy

20.11.2018
Czyta się kilka minut
ROBERT I. FROST, historyk: W każdej unii rozdzielenie kompetencji władzy centralnej i lokalnej jest trudne. Unia Europejska staje dziś przed podobnymi problemami jak kiedyś Rzeczpospolita Obojga Narodów.
REBIS / MATERIAŁY PRASOWE
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Skąd u ­szkockiego historyka zainteresowanie dawną Polską?

ROBERT I. FROST: Nie chciałem pracować w sklepie meblowym ojca w Edynburgu. Po trzecim roku studiów zamarzyły mi się wakacje i zobaczyłem na uniwersytecie plakat szkoły letniej w Krakowie. Profesor, który opiniował mój wniosek, był ekspertem od XVI-wiecznej Hiszpanii i bardzo zachęcał mnie, abym zainteresował się Polską.

Jak się Panu podobała pierwsza wizyta?

Na szkole letniej w Krakowie bawiłem się świetnie. To był 1979 r., czasy schyłkowego Gierka. Zacząłem się uczyć polskiego i niedługo później, po skończeniu studiów, wróciłem do Krakowa na kurs językowy w Instytucie Badań Polonijnych. Mój polski był wtedy na poziomie „poproszę piwo”, ale szybko nadrabiałem. Potem wróciłem do Londynu, gdzie zacząłem badania pod kierownictwem prof. Normana Daviesa, aby w 1981 r....

10573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Miło mi przekonać się, ze szkocki historyk podobnie patrzy na historie polskiego Commonwealth:)))

A propos "polonizacji" elity litewskiej... Litwin Jagiełło, sądzę, mówił dobrze po polsku; może nawet już w chwili ślubu z Jadwigą, a jeśli nawet nie, to jego długie panowanie sprzyjało na pewno opanowaniu języka polskiego (język białoruski znał niejako z urzędu). Jego następcy (aż do Zygmunta Augusta) niewątpliwie posługiwali się językiem polskim, ale czy znali język litewski?, i białoruski?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]