Wszystkie unie Europy

MICHAŁ SOWIŃSKI: Skąd u szkockiego historyka zainteresowanie dawną Polską?
ROBERT I. FROST: Nie chciałem pracować w sklepie meblowym ojca w Edynburgu. Po trzecim roku studiów zamarzyły mi się wakacje i zobaczyłem na uniwersytecie plakat szkoły letniej w Krakowie. Profesor, który opiniował mój wniosek, był ekspertem od XVI-wiecznej Hiszpanii i bardzo zachęcał mnie, abym zainteresował się Polską.
Jak się Panu podobała pierwsza wizyta?
Na szkole letniej w Krakowie bawiłem się świetnie. To był 1979 r., czasy schyłkowego Gierka. Zacząłem się uczyć polskiego i niedługo później, po skończeniu studiów, wróciłem do Krakowa na kurs językowy w Instytucie Badań Polonijnych. Mój polski był wtedy na poziomie „poproszę piwo”, ale szybko nadrabiałem. Potem wróciłem do Londynu, gdzie zacząłem badania pod kierownictwem prof. Normana Daviesa, aby w 1981 r....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]