Reklama

Jak Orzeł z Pogonią się bratał

Jak Orzeł z Pogonią się bratał

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Wjeżdżając do Horodła – nad Bugiem, tuż przy granicy z Ukrainą – trudno przeoczyć kopiec z krzyżem. Mało kto pamięta, że usypano go na pamiątkę scementowania unii polsko-litewskiej – i że przywołuje on też marzenie o Rzeczypospolitej Trzech Narodów.
Medal wybity w 1861 roku na pamiątkę unii w Horodle. Fot. Warszawskie Centrum Numizmatyczne
Z

Z podręczników wiadomo, że unia w Horodle – zawarta 600 lat temu, 2 października 1413 r. – umocniła personalny związek Polski i Litwy, zawiązany blisko trzy dekady wcześniej. Wtedy to, za sprawą układu, który oba państwa zawarły w Krewie w 1385 r., książę litewski Jagiełło przyjął chrzest i poślubił władczynię Polski Jadwigę Andegaweńską. Horodło było dalszym krokiem w zbliżeniu obu państw. Ale jak wyglądał ten nadbużański zjazd Polaków i Litwinów? I dlaczego warto o nim pamiętać?
GDY JAGIEŁŁO Z WITOLDEM RADZILI
Kiedyś Horodło było miastem oraz – aż do końca Pierwszej Rzeczypospolitej – stolicą powiatu. Dziś to cicha nadgraniczna wieś w powiecie hrubieszowskim, licząca niewiele ponad tysiąc mieszkańców.
Profesor Rimvydas Petrauskas z Uniwersytetu w Wilnie tłumaczy, że zjazd odbył się na zamku w Horodle (dziś już nieistniejącym), gdyż leżał on...

11692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]