Reklama

Wszyscy byli odwróceni

Wszyscy byli odwróceni

04.05.2015
Czyta się kilka minut
W historii zabrzańskiego ośrodka dla dzieci przeraża nie tylko przemoc, ale również liczba odwróconych plecami świadków wydarzeń. O tym, jak to było możliwe, rozmawialiśmy z przedstawicielką zgromadzenia boromeuszek.
il. Marcin Bondarowicz
T

To nie będzie tylko opowieść o siostrach zakonnych, które z przymusu, przemocy i upokarzania powierzonych im do opieki dzieci uczyniły codzienną praktykę.

Niewiele będzie o siostrze Bernadetcie, która – jak mówią jej wychowankowie – nigdy nie biła przy wszystkich, a raczej w pokoju, sam na sam. Podobnie jak o siostrze Patrycji, która wedle tak wielu relacji stosowała kary najbardziej poniżające. I o siostrze Monice – ta miała uderzać najmocniej i bez powodu, zwłaszcza najmłodszych oraz dziewczynki, na których „trenowała boks” i którym wyrywała włosy.

Czy Bóg wybaczy

Odnotujmy – dla znajomości kontekstu – podstawowe fakty. W 2006 r. ruszyło prowadzone przez gliwicką prokuraturę postępowanie w zupełnie innej sprawie – zaginięcia ośmioletniego Mateusza z Rybnika. Podejrzanym o zabójstwo chłopca, którego ciała nie odnaleziono do dzisiaj, okazał się...

26823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]