Ładowanie...
Wstańcie, chodźmy

Każdego dnia dowiadujemy się o Franciszku czegoś nowego. Że przed konklawe mieszkał w pokoju numer 203. Że jako uczeń u salezjanów budził się, gdy inni jeszcze spali, i służył do Mszy ukraińskiemu kapłanowi, ks. Stefanowi Czmilowi, dziś kandydatowi na ołtarze. Że jego ulubionym filmem jest Oscarowa „Uczta Babette” i że kocha poezję Hölderlina. Że nie chciał przed sądem odpowiadać na pytania o czasy, gdy Argentyną rządziła junta. Że oczywiście mówi po hiszpańsku i włosku, ale też po angielsku, francusku, portugalsku i niemiecku. Że podczas każdego pobytu w Rzymie przychodził modlić się do Bazyliki Santa Maria Maggiore. Że przed wstąpieniem do jezuitów obronił dyplom chemika. Że ostro krytykował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Że jego ojciec pracował na kolei. Że po wyborze na Stolicę Piotrową powiedział elektorom, aby im Bóg wybaczył.
Albo że na jego ulubionym obrazie płonie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]