Reklama

Jak powstawał Franciszek

Jak powstawał Franciszek

18.10.2015
Czyta się kilka minut
Czy papież, który za dwa miesiące skończy 79 lat, zdąży odmienić Kościół? Nie o czas tu chodzi – twierdzi autor najważniejszej jak dotąd biografii Franciszka – lecz o zaszczepienie mechanizmów zmian.
1

19 kwietnia 2005 r., po trzecim głosowaniu konklawe, kard. Joseph Ratzinger nie mógł być jeszcze pewny, że zostanie papieżem. Wprawdzie otrzymał 72 głosy – tylko pięć mniej niż wymagana do wyboru większość dwóch trzecich – jednak niespodziewanie aż 40 kardynałów poparło, rzadko dotąd zaliczanego do papabili, kard. Jorgego Bergoglia. Gdyby wzrost poparcia dla Argentyńczyka utrzymał się do czwartego głosowania, Kościół zapewne nie usłyszałby o Benedykcie XVI. Nie byłoby też Franciszka – bowiem nawet gdyby wybrano Bergoglia, ten przybrałby imię Jana XXIV. „Jak il papa buono [„Dobry Papież” – Jan XXIII – red.], i on byłby moim natchnieniem”, tłumaczył ponoć po konklawe metropolita Buenos Aires.

Ale w tamto wtorkowe popołudnie Jorge Bergoglio zrezygnował – ponoć niemal płacząc, błagał kardynałów, aby głosowali na Ratzingera. Czy, dbając o wizerunek Kościoła, nie...

6215

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]