Reklama

Ile jest Watykanów?

Ile jest Watykanów?

23.04.2013
Czyta się kilka minut
Franciszek nie chce i nie da się odizolować. Różnica między nim a Wojtyłą jest taka, że papież Polak nie chciał zaakceptować watykańskich reguł, ale w końcu im uległ, choć starał się je nagiąć. Papież Franciszek ich nie akceptuje i im nie ulegnie.
Audiencja generalna na placu św. Piotra, 17 kwietnia 2013 r. Fot. Andreas Solaro / AFP / EAST NEWS
J

JACEK TACIK: O czym świadczy żart skierowany przez papieża do kardynałów po konklawe: „Niech Bóg wam wybaczy to, co zrobiliście”?
GIAN FRANCO SVIDERCOSCHI: Z jednej strony Franciszek pokazał, że ma dystans do samego siebie, ale z drugiej dał im do zrozumienia, że wykazali się wielką odwagą: wybrali w końcu 76-letniego kardynała – zaledwie dwa lata młodszego od Josepha Ratzingera, gdy ten przejmował stery Kościoła – spoza kurii, a do tego wszystkiego z Ameryki Południowej.
Zapowiedź zmian w kurii rzymskiej?
Anonimowi pracownicy kurii rzymskiej krytykują papieża Franciszka, ale to zupełnie normalne: Jorge Mario Bergoglio jest osobą nową, spoza układu, a więc nie może od razu budzić zaufania. Karola Wojtyłę, kiedy został papieżem, nazywano pogardliwie „polaczkiem”. Do skostniałej struktury, jaką jest kuria, wszedł w...

14837

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]