Reklama

Wśród nocnej ciszy

Wśród nocnej ciszy

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Dave Hilliard postanowił zrobić coś wbrew zasadom rządzącym światem. Zdesperowany "przedświątecznym" szaleństwem, wszechobecnym zgiełkiem supermarketowych kas mieszającym się z pseudokolędowymi wypełniaczami list przebojów, wpadł na genialny pomysł.
A

A gdyby tak grupa artystów dobrej woli nagrała piosenkę inną niż wszystkie, a następnie gdyby to właśnie nagranie wylansować na przebój numer jeden dzięki spontanicznej akcji rzesz ludzi, którzy mają dość przedświątecznej rzeczywistości w jej obecnym, jarmarczno-konsumpcyjnym kształcie?

Świetnie, zarysowują się tylko dwa drobne problemy. Po pierwsze: jak znaleźć odpowiedni hit? Po drugie: jak go wylansować? Kompozycja Johna Cage’a z 1952 r., nosząca jakże trafny tytuł »4’33’’«, jest genialną wręcz odpowiedzią na pierwsze pytanie, genialną, bo... milczącą. Hilliard skrzyknął kilkudziesięciu znanych brytyjskich muzyków, aby pod szyldem Cage Against The Machine nagrali dzieło amerykańskiego kompozytora. Na filmie krążącym w internecie widzimy proces powstawania przeboju, obserwujemy jak artyści wchodzą do studia, wyjmują instrumenty, uważnie wpatrują się w nuty...

1671

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]