Reklama

Kostki zostały rzcone

Kostki zostały rzcone

08.05.2012
Czyta się kilka minut
Choć spędził lata na studiowaniu indyjskich ksiąg, świętych krów nie uznawał. Obchodzimy stulecie urodzin Cage’a: kompozytora, literata i wizjonera.
John Cage, 1964 r. Fot. Andrzej Zborski, Fotonova
J

John Cage przewidywał rosnące znaczenie hałasu, ale najbardziej rozsławiła go cisza. 29 sierpnia 1952 r. pianista David Tudor stał się autorem jednego z najbardziej spektakularnych wykonań w historii muzyki. Muzyk wszedł na scenę, zasiadł za instrumentem, podniósł klapę i zastygł. Gdy pierwsza część dobiegła końca, opuścił klapę. Czynność powtórzył jeszcze dwukrotnie, nie wydając przy tym żadnego dźwięku. W ten sposób doszło do premierowego wykonania pierwszego niemego utworu. Cage zafundował zgromadzonym w filharmonii miasteczka Woodstock cztery minuty i trzydzieści trzy sekundy absolutnej ciszy.

MONTHY PYTHON

Minęło 20 lat od śmierci Johna Cage’a, a nad jego trumną wciąż gwarno. Akademicy się oburzają, literaci bagatelizują, a rzesza śmieje się do rozpuku. Jeden z największych wizjonerów ostatniego stulecia przeszedł do historii jako bohater anegdot:...

15682

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]