Reklama

Wśród mrocznej ciszy

Wśród mrocznej ciszy

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Ostatni, kilkusetmetrowy odcinek trasy trzeba przejść ścieżką wśród sosen, stojących po pas w wilgotnym runie i obwieszonych budkami dla ptaków. Na końcu ścieżki – Centrum Arvo Pärta.
Arvo Pärt / BIRGIT PÜVE / MATERIAŁY PRASOWE
M

Mroczna cisza ciągnie niepostrzeżenie przez las, światło gwiazd dźwięczy delikatnie w moich oczach... Ciało przenika dreszcz, sny pierzchają spłoszone – w duszę wkrada się zew wieczności” – tak brzmi dosłowne tłumaczenie krótkiego, dwuzwrotkowego wiersza Ernsta Enno (1875–1934), estońskiego symbolisty, którego twórczość w równym stopniu przepełnia duch buddyzmu, pierwotnych wierzeń bałtyckich i zachodniego mistycyzmu. Wiersz powstał w 1903 r. Prawie sto lat później estoński kompozytor Erkki-Sven Tüür, urodzony w 1959 r., dokonał wyboru z poezji Enno, zespolił teksty w całość i napisał „Rändaja õhtulaul” (Pieśń wieczorną wędrowca) na chór mieszany a cappella. Ta muzyczna opowieść o podróży z mroku w światło, po krainie, gdzie orły latają między niebem, ziemią a podziemiem, bagna mają duszę, a kamienie ciało, znalazła się w programie koncertu zorganizowanego w niezwykłym miejscu i w...

9375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]