Reklama

Dzwon jak serce

Dzwon jak serce

20.11.2018
Czyta się kilka minut
„No dobra, ale gdzie tu jest muzyka?” – zapytał kiedyś kompozytora zaprzyjaźniony wykonawca, wpatrując się w partyturę. Muzyka Arvo Pärta jest w ciszy. Wkrótce odbierze on w Warszawie doktorat honoris causa.
Arvo Pärt BIRGIT PÜVE / THE WASHINGTON POST / GETTY IMAGES
Z

Z ust wysoko postawionego działacza partii komunistycznej, który złożył im niezapowiedzianą wizytę domową, usłyszeli: „Byłoby lepiej dla wszystkich, gdybyście wyjechali”. O świcie 18 stycznia 1980 r. cała rodzina ruszyła z tallińskiego dworca Balti Jaam na Zachód. Nora powiedziała dzieciom, że właśnie zaczyna się ich podróż dookoła świata. Po dwóch godzinach dotarli do granicy. Celnik wyciągnął wszystkich z pociągu i rozpoczął rewizję. Jego pomagierzy sprawdzili nawet becik najmłodszego synka, Michaela. Najbardziej zainteresował ich jednak magnetofon i taśmy. Po chwili w wielkiej hali odpraw rozbrzmiały kompozycje Arvo Pärta: najpierw „Missa Syllabica”. Po niej „Arbos” i „Cantus”. I nagle, jak wspomina Nora Pärt, ta kolejowa stacja stała się znów spokojna, zwyczajna i piękna.

Jak po śniegu

Cztery lata wcześniej Arvo Pärt zapisał dwie strony papieru nutowego....

13666

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Alesz się zmienił..

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]