Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Muzyka przebaczenia

Muzyka przebaczenia

06.09.2015
Czyta się kilka minut
Zamilkł, by po latach wszyscy o nim mówili. Jest dziś jednym z najpopularniejszych kompozytorów świata. W miniony piątek Arvo Pärt obchodził 80. urodziny.
Arvo Pärt w Estonii, 2014 r. Fot. Birgit Püve / THE WASHINGTON POST / GETTY IMAGES
T

To był jej rok. Wydane w 1997 r. „Homogenic” zbierało świetne recenzje, a piosenki takie jak „Joga” czy „All Is Full Of Love” poszerzały granice popu. A mimo to podczas krótkiego wywiadu dla BBC (jest dostępny na kanale YouTube) jej głos drży, a język plącze się jak nastolatce na widok idola. Emocje Björk są tym wyrazistsze, że po drugiej stronie siedzi prawdziwa oaza spokoju. Niemal dwukrotnie starszy rozmówca to Arvo Pärt – jeden z najwybitniejszych kompozytorów drugiej połowy XX wieku. To on będzie odpowiadał na jej pytania, choć całość przypomina raczej przyjacielską rozmowę. Oboje są ludźmi Północy i oboje tak kaleczą język angielski, że nawet jeśli chcieliby dogłębnie przeanalizować twórczość Estończyka, nie byliby w stanie.

Na szczęście nie mają takiego zamiaru. Każde wypowiedziane przez nich zdanie balansuje na granicy podniosłego banału, ale niesie w sobie ładunek...

11493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]