Reklama

Ładowanie...

Muzyka przebaczenia

06.09.2015
Czyta się kilka minut
Zamilkł, by po latach wszyscy o nim mówili. Jest dziś jednym z najpopularniejszych kompozytorów świata. W miniony piątek Arvo Pärt obchodził 80. urodziny.
Arvo Pärt w Estonii, 2014 r. Fot. Birgit Püve / THE WASHINGTON POST / GETTY IMAGES
T

To był jej rok. Wydane w 1997 r. „Homogenic” zbierało świetne recenzje, a piosenki takie jak „Joga” czy „All Is Full Of Love” poszerzały granice popu. A mimo to podczas krótkiego wywiadu dla BBC (jest dostępny na kanale YouTube) jej głos drży, a język plącze się jak nastolatce na widok idola. Emocje Björk są tym wyrazistsze, że po drugiej stronie siedzi prawdziwa oaza spokoju. Niemal dwukrotnie starszy rozmówca to Arvo Pärt – jeden z najwybitniejszych kompozytorów drugiej połowy XX wieku. To on będzie odpowiadał na jej pytania, choć całość przypomina raczej przyjacielską rozmowę. Oboje są ludźmi Północy i oboje tak kaleczą język angielski, że nawet jeśli chcieliby dogłębnie przeanalizować twórczość Estończyka, nie byliby w stanie.

Na szczęście nie mają takiego zamiaru. Każde wypowiedziane przez nich zdanie balansuje na granicy podniosłego banału, ale niesie w sobie ładunek...

11493

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]