Reklama

Ładowanie...

Wschód uczy się tolerancji

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Szkoła w Berezówce pod Białą Podlaską jeszcze kilka lat temu miała przestać istnieć. Dziś wspólnie z polskimi uczą się w niej dzieci uchodźców.
Dni otwarte w ośrodku dla cudzoziemców w Horbowie-Kolonii k. Białej Podlaskiej: wspólna zabawa z dziećmi z okolicy, czerwiec 2015 r. Fot. Wojciech Pacewicz / PAP
P

Przyjrzyjmy się temu chłopcu: szczupły, jak na swój wiek wysoki, rzadko uśmiechnięty. Ma 12 lat.

Spośród rówieśników wyróżnia się powagą i skromnością.

– Szamil – powie pani nauczycielka – podejdź, proszę, do tablicy.

I Szamil posłusznie podejdzie.

– A powiedz, od ilu lat mieszkasz w Polsce?

Szamil pokornie odpowie: – Cztery lata.

Nie ma w jego zachowaniu dziecinnej odwagi, naiwności. Jest czujność.

Gdyby stanął przed mapą świata w szkolnym korytarzu i rozłożył ramiona jak ptak, odległość między jedną dłonią a drugą odpowiadałaby odległości między Polską a jego ojczyzną.

– Gramy razem w piłkę – mówi o Szamilu Paweł, kolega z klasy. – Fajny Szamil jest. Wczoraj byliśmy u niego w domu, to znaczy w ośrodku, i widzieliśmy, jak oni tam mają ciasno. Szamil mówi już całkiem dobrze po polsku. Bo jak my idziemy na religię z księdzem, to...

14030

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]