Reklama

Wschód uczy się tolerancji

Wschód uczy się tolerancji

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Szkoła w Berezówce pod Białą Podlaską jeszcze kilka lat temu miała przestać istnieć. Dziś wspólnie z polskimi uczą się w niej dzieci uchodźców.
Dni otwarte w ośrodku dla cudzoziemców w Horbowie-Kolonii k. Białej Podlaskiej: wspólna zabawa z dziećmi z okolicy, czerwiec 2015 r. Fot. Wojciech Pacewicz / PAP
P

Przyjrzyjmy się temu chłopcu: szczupły, jak na swój wiek wysoki, rzadko uśmiechnięty. Ma 12 lat.

Spośród rówieśników wyróżnia się powagą i skromnością.

– Szamil – powie pani nauczycielka – podejdź, proszę, do tablicy.

I Szamil posłusznie podejdzie.

– A powiedz, od ilu lat mieszkasz w Polsce?

Szamil pokornie odpowie: – Cztery lata.

Nie ma w jego zachowaniu dziecinnej odwagi, naiwności. Jest czujność.

Gdyby stanął przed mapą świata w szkolnym korytarzu i rozłożył ramiona jak ptak, odległość między jedną dłonią a drugą odpowiadałaby odległości między Polską a jego ojczyzną.

– Gramy razem w piłkę – mówi o Szamilu Paweł, kolega z klasy. – Fajny Szamil jest. Wczoraj byliśmy u niego w domu, to znaczy w ośrodku, i widzieliśmy, jak oni tam mają ciasno. Szamil mówi już całkiem dobrze po polsku. Bo jak my idziemy na religię z księdzem, to...

14030

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]