Reklama

Wołanie o ślusarzy

Wołanie o ślusarzy

13.02.2017
Czyta się kilka minut
Budowlą, która najbardziej ujęła mnie podczas pierwszej wizyty w Dakarze, nie był wcale monstrualnych rozmiarów, górujący nad stołecznym lotniskiem pomnik Odrodzenia Afryki.
R

Rzeźba spektakularnie umięśnionych i wyrywających się ku oceanowi kobiety, mężczyzny i dziecka, wykonana parę lat temu przez speców od gargantuicznych propagandowych produkcji z Korei Północnej (ich usługi od wielu lat cieszą się wzięciem w wielu krajach Afryki), przyciąga wielu turystów, którzy chcieliby wspiąć się na znajdujący się na jej szczycie taras widokowy, strzelić z tym monstrum selfie, i – last but not least – zostawić parę dolarów w dołączonym do kompleksu butiku z pamiątkami.

Atrakcja dla przyjezdnych – niewątpliwa. Dużo więcej prawdy i życia znalazłem jednak niepodal, w innej, też bardzo świeżej konstrukcji. To imponująca rozmiarem i rozmachem miejska siłownia, gdzie na dziesiątkach przyrządów rozstawionych na klifie nad oceanem mieszkańcy senegalskiej stolicy, czarni i biali, młodsi i starsi, ze słuchawkami od iPhone’ów w uszach i tacy, których jedynym majątkiem...

6595

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]