Reklama

Wojtek spod Cassino

Wojtek spod Cassino

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Nie jest to książka nowa...

– po raz pierwszy ukazała się w 1968 r. w Londynie. Skierowana do dzieci, jest reportażem – rzecz nietypowa dla literatury dziecięcej. Nietypowo też nie kończy się happy endem. Czy dzieciom książka bez szczęśliwego zakończenia może się podobać? „Fajna, ciekawa. Ilustracje super” – zrecenzował ją mój syn Adam. „Ale taka smutna...” – westchnął. Jednak ona musi być smutna; to prawdziwa historia, a one nie zawsze kończą się dobrze i to też dobrze wiedzieć. Właściwie to opowieść uniwersalna: o przyjaźni i wierności, która przekracza nie tylko granice państw, ale i gatunku.

O Wojtku – niedźwiedziu, który przeszedł z żołnierzami Andersa szlak bojowy z Iranu przez Monte Cassino aż do demobilizacji w Wielkiej Brytanii – napisano już mnóstwo artykułów, powstały filmy dokumentalne. Znajomością historii poczciwego niedźwiedzia pochwalił się książę Karol. Książka, którą wznowiło teraz...

3136

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]