Reklama

Klatka

Klatka

05.08.2008
Czyta się kilka minut
Zamknięty w drewnianej budzie żałosny kuzyn wolnych niedźwiedzi, żałośniejszy jeszcze pobratymiec pana wszystkich stworzeń, człowieka. Żyje na krawędzi światów, do żadnego nie przynależy.
Zamość, ogród zoologiczny, lata 20. ubiegłego wieku. Zdjęcie z kolekcji Wojciecha Nowickiego
P

Pomimo niedźwiedzia pośrodku kadru wszystko tu sztuczne; ta fotografia jest jak antyteza natury. Bo po lewej i w głębi deski, drzewo poddane obróbce - więc drewno, a nie drzewo. Deski układają się w geometryczną strukturę. Rytm wyznaczają poziome i pionowe belki, wystające nieco ponad powierzchnię ścian. To nie naturalny układ, tylko robota rzemieślnika, wykonana przy użyciu metra, ekierki, piły, młotka i gwoździ. W głębi, na jasnym tle ściany odcina się czarny prostokąt okna z białymi prętami krat. Zamiast gołej ziemi podłoże z betonu. Wszystko wynika z zamysłu, zostało wykonane w jakimś celu - aby uwięzić bydlę, które puszczone wolno zagrażałoby człowiekowi, jego panu. Wszystko tu przypomina: porzućcie nadzieję.

Tematem tego zdjęcia nie jest prowincjonalny zwierzyniec w latach dwudziestych ubiegłego wieku, jego pedagogiczna czy naukowa funkcja; ani tym...

8084

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]