Reklama

Wojna jest kobietą

Wojna jest kobietą

18.10.2015
Czyta się kilka minut
Są jej cichymi ofiarami. Mówią, że od miesięcy żyją w samotności, że ich codziennego heroizmu nikt nie docenia. Kobiety z Ukrainy.
Siemionowka koło Słowiańska na wschodniej Ukrainie, lipiec 2014 r. Fot. Genya Savilov / AFP PHOTO / EAST NEWS
N

Najpierw kilka słów. Ogólnych.

Powiadają, że wojna, każda wojna – doświadczenie ekstremalne, dla jednostek i dla całych społeczeństw oraz dla tego, co je łączy, integruje – wyostrza. I to, co dobre, i to, co złe.

Także wojna rosyjsko-ukraińska ma wiele twarzy. O większości z nich się pisze. O tej – prawie wcale. Bo też nie ma nic bohaterskiego w tym, że wojna z Rosją drastycznie wyostrzyła zjawisko, które na Ukrainie narasta od dawna: kryzys w relacjach między mężczyznami i kobietami. Oraz kryzys męskości. Traf chciał, że to wyostrzenie uderzyło najmocniej w nie – żony i dziewczyny tych, którzy poszli na tę wojnę. Nie tylko po stronie ukraińskiej.

Oto trzy opowieści.

Halina, 42 lata, Jaworów (obwód lwowski)

Jest smutna. – Na razie jest rozejm, od ponad miesiąca. Ale nikt nie podpisał pokoju, więc wojna w zasadzie...

17411

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]