Reklama

Żebyście nie musieli myśleć o wojnie

Żebyście nie musieli myśleć o wojnie

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Dla niektórych to było trzecie Boże Narodzenie spędzone w okopach. W Donbasie trwa wojna pozycyjna, choć wielu nie chciałoby już o niej słyszeć. Także wielu na Ukrainie.
Żołnierze ukraińscy świętują Boże Narodzenie na froncie w Donbasie, styczeń 2016 r. Fot. Monika Andruszewska
O

Ostatnie tygodnie na froncie ukraińsko-rosyjskim były wyjątkowo krwawe. Pięciu żołnierzy zginęło tylko jednej nocy, tuż przed ukraińskimi mikołajkami. Rano, gdy dzieci w całym kraju zaglądały pod poduszkę szukając prezentów, niektóre dostały informacje o śmierci swoich ojców. Tydzień później ukraiński internet obiegły zdjęcia żołnierzy niosących duże czarne worki – tak rosyjscy separatyści zwrócili ciała poległych.
Według noworocznych podsumowań ukraińskiego ministerstwa obrony w 2016 r. na froncie w Donbasie zginęło w walce co najmniej 211 żołnierzy regularnej armii (liczba ta nie obejmowała innych formacji zbrojnych). Ponad drugie tyle wojskowych poniosło śmierć, którą statystyka odnotowuje jako „straty niebojowe”: w wypadkach na poligonach, w wyniku samobójstwa itd. Ofiary „niebojowe”, których by jednak nie było, gdyby nie wojna.
Tymczasem w innych częściach Ukrainy...

11161

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jakie to przykre, że świat się nic nie uczy...to jakbym czytała historie moich dziadków:(

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]