Reklama

Wódz, a za wodzem wierni

Wódz, a za wodzem wierni

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Ci, którzy nie potrafią wyobrazić sobie własnej klęski, ponoszą klęskę niewyobrażalną - były premier jest dziś na najlepszej drodze, aby podzielić los Romana Giertycha i Leszka Millera.
N

Najbardziej niebezpiecznym momentem w karierze politycznego lidera jest chwila, gdy otoczenie zaczyna twierdzić publicznie, że jest genialny. Kiedyś przytrafiło się to Leszkowi Millerowi, niedawno - Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Gdy w 2001 r. lider SLD rozniósł "solidarnościową" koalicję AWS-UW i o mały włos nie zdobył ponad połowy głosów w Sejmie, chór zwolenników i krytyków ogłosił Millera geniuszem: żelazny kanclerz (to jedno z ówczesnych określeń) miał rządzić nie przez cztery lata, ale kilka kadencji. Nad dominacją SLD czuwał patron: prezydent Aleksander Kwaśniewski, też wywodzący się z tej partii. Podkreślano profesjonalizm Millera, spójność lewicy itd.

Po serii strategicznych błędów Miller odszedł w niesławie przed upływem kadencji, a w wyborach z 2005 r. Sojusz spadł na pozycję drugoligową. Z dzisiejszej perspektywy widać, że był to też...

10458

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]