Reklama

Wobec frustracji i fanatyzmu

Wobec frustracji i fanatyzmu

03.11.2014
Czyta się kilka minut
Połączenie frustracji kulturowej z religijnym fanatyzmem daje czasem mieszankę wybuchową w postaci terroryzmu. Czy, uzasadnione zresztą, wojskowe i policyjne środki zdołają rozwiązać problem?
J

Jedenaście lat temu (w numerze 37/2003) „Tygodnik” zamieścił artykuł Sadika Jamala al-Azma, emerytowanego profesora współczesnej filozofii europejskiej na uniwersytecie w Damaszku, o islamskim terroryzmie. Autor, patrząc na to zjawisko od strony świata muzułmańskiego, analizował je z dystansem historyka. Jego zdaniem terroryzm islamski można porównać do lewicowego terroryzmu lat 70. w Europie. Przez sięgnięcie po niszczycielską action directe był on desperacką próbą wyrwania się z historycznego impasu i kryzysu strukturalnego komunizmu, radykalnych ruchów robotniczych, idei trzecioświatowych i trendów rewolucyjnych na całym globie – oraz preludium ostatecznego zgonu tych ruchów i trendów, łącznie z samym komunizmem. Przechodząc do własnego środowiska, autor pisał: „Nigdy się nie pogodziliśmy z naszym miejscem we współczesności. W głębi duszy uznajemy za niedopuszczalną...

4289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]