Reklama

A mury rosną

A mury rosną

25.09.2006
Czyta się kilka minut
I znów te same teksty, zdjęcia i obrazy: wykrzywione w nienawiści twarze gdzieś w Pakistanie i na Bliskim Wschodzie, podpalenia i manifestacje, żądania przeprosin za obrazę islamu, dyskusje o tym, kto winien, wreszcie nieśmiałe głosy mówiące o dialogu, mimo wszystko.
P

Pytania i spekulacje są jednak nieco inne, dużo poważniejsze aniżeli w przypadku sporów o karykatury proroka. Dlaczego Benedykt XVI powołał się akurat na słowa Manuela II Paleologa, skoro ich nie akceptuje? Czy reakcja świata islamu wynika z niezrozumienia przesłania papieskiego, czy też z tego, że zrozumiano je aż za dobrze? Czy cytowanie cesarza Bizancjum, kiedyś przecież świetnego państwa chrześcijańskiego, które zostało ostatecznie zmienione w muzułmańską Turcję, nie jest sygnałem alarmowym dla zeświecczonych Europejczyków, ale też - pośrednio - dla muzułmanów, że są granice, których przekroczyć nie mogą? Czy ta wypowiedź nie wpisuje się w działania papieskie, jakoby niechętne dialogowi z innowiercami, których przykładem była chociażby audiencja udzielona Orianie Fallaci niekryjącej swej niechęci, a nawet nienawiści do wszystkiego, co muzułmańskie? I wreszcie: jak się to...

18427

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]