Reklama

Zaangażowani i bezradni

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Dzisiejsze powieściowe wołanie o wolność przybiera rozmaite kształty, na wielu polach boje o taką czy inną sprawę się toczą. W grę wchodzi nawet Sprawa.
Debata: co pisarzom po wolności? / rys. Mateusz Kaniewski
Z

Zachodzę w głowę, którzy pisarze przeżyli "szok wolności", a następnie "utracili głos" ("zakrztusili się"). Zostawiam na boku świat poetycki, przyjmuję, że to prozaicy doświadczyli owej przykrości. Ale kto konkretnie? Na pewno nie ci, którzy w dużej mierze nadali ton prozie ostatniego dwudziestolecia, bo ich przed 1989 r. na scenie literackiej nie było albo dopiero nań wchodzili (np. Paweł Huelle, Jerzy Pilch czy Stefan Chwin ukrywający się pod pseudonimem Max Lars).

Anna Nasiłowska musi mieć tedy na myśli twórców, którzy przed tą graniczną datą dobrze zaznaczyli swoją obecność. Zdaje się, że w grę wchodzi - choć nie mam pewności, czy to dobry kandydat - tylko jeden "zakrztuszony", Tadeusz Konwicki, który po ogłoszeniu "Pamfletu na siebie" (1995) bezterminowo zawiesił działalność literacką. To wyjątek potwierdzający regułę. A tą regułą był brak jakichkolwiek...

11224

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]