Reklama

Co robić, gdy mniejszość ma rację?

Co robić, gdy mniejszość ma rację?

08.01.2006
Czyta się kilka minut
Człowiek kupuje gazetę, wchodzi w posiadanie tego towaru, nie zdaje sobie jednak sprawy, że sam staje się własnością. Ten towar już go posiada. Gazeta (albo stacja radiowa czy kanał telewizyjny) ma już nad nim władzę politycznej i rynkowej perswazji, poprowadzi go do zakupów i wyborów, wyprowadzi na ulicę lub zaprowadzi na spektakl czy nabożeństwo. W tym przekręcie dziennikarz świadomie lub nieświadomie uczestniczy.
G

Gdy czytam krótki artykuł ks. Adama Bonieckiego "Przykazania medialne", czuję, że prawie każdy akapit jest dla mnie wyzwaniem - do sprzeciwu albo do komentarza, albo do gorącego potwierdzenia, przez kilka kadencji uczestniczyłem bowiem w pracach Rady Etyki Mediów i w jakimś stopniu żyłem jej problemami. Pisze Boniecki: "Rada Etyki Mediów nie stała się instancją obdarzoną dostatecznym autorytetem, by jej dokumenty wywierały wpływ na obyczaje w mediach panujące". Toż ta grupka ludzi w dziwny sposób złożona (bo zawsze z jakimiś ustępstwami wobec tych, których intencje były nieczyste), pracująca społecznie, nigdy nie miała złudzeń, że może być jakąkolwiek instancją - tworzyliśmy dokumenty, których nie chciano publikować, a nie mieliśmy budżetu, aby je publikować w formie ogłoszeń płatnych. Dla nas to była okazja, abyśmy dowiadywali się, jak nieskończenie różnorodne i banalne...

9129

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]