Reklama

Wielkanoc, trudne święta

Wielkanoc, trudne święta

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie Wielkanoc jest świętem trudnym. I poprzedzający ją Wielki Tydzień.
Fot. Adam Golec / AGENCJA GAZETA
M

Może dlatego, że po kilkudniowym, drobiazgowym zagłębianiu się w narastający od Wielkiego Czwartku dramat męki i samotnej śmierci Niewinnego Człowieka mam przejść do wydarzenia, które wymyka się kategoriom poznawczym – do Zmartwychwstania. Wielka Niedziela jako – po dniach męki – happy end. Tak sugeruje liturgia: śpiew „Exultet” (nie wiem, czy na pewno piękna melodia tej pieśni jest dziś odbierana jako radosna), procesja rezurekcyjna (czasem dwie, bo ta w nocy jest powtarzana wczesnym rankiem) z wesołym śpiewem „Chrystus zmartwychwstan jest... trzy dni leżał w grobie... nam za przykład dan jest”. Powtarzane w mszy świętej „Allelluja”. Od najmłodszych lat dręczą mnie okropności Wielkiego Piątku i – co tu kryć – pewna mglistość opisu wydarzeń wielkanocnych. Jak w przejmującej piosence „Il y avait beaucoup de monde” ojca Duvala (kto dziś pamięta ojca Duvala...

7356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

.

Na tym albo na tamtym świecie. Ukaranie niewinnego jest zaprzeczeniem podstaw Prawa. Tak mówi Prawo Rzymskie i współczesne Prawo europejskie, które na tamtym pogańskim zbudowano. Ukaranie niewinnego jest bezprawiem i zaprzeczeniem idei Prawa. Tak mówi też prawo nadane Mojżeszowi na Górze. Ale wy katolicy dzięki poganinowi cesarzowi Kostantynowi jesteście jak poganie składający ofiary przebłagalne ich bożkom.

Ja wiem, że z Polski wysyła się do Włoch przed świętami Wielkiejnocy setki tirów z jagniętami, ale byczki?...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]