Reklama

Wielka wędrówka Chińczyków

Wielka wędrówka Chińczyków

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Siłą napędową Chin są ludzie urodzeni w latach 80., których doświadczeniem pokoleniowym stała się migracja ze wsi i miasteczek do metropolii. Spychają starsze elity na margines. Kiedyś wpłyną na światową ekonomię i politykę. Kim są?
Ś

Śledząc statystyki, można się poczuć jak przy tabliczce mnożenia w szkole: 1,3 mld ludzi; 300 mln w podróży; 60 proc. na wsi, ale 40 proc. już w miastach; 1/5 ludzkości, która w ciągu 30-40 lat doświadcza masowej i gwałtownej urbanizacji. Pełno tu obliczeń, tabel i żargonu, który zdaje się równie niezrozumiały co język chiński. Tymczasem za tymi cyframi kryje się historia największej wędrówki ludzkości na świecie. Żywiołu, który na naszych oczach zmienił Chiny z kopciuszka XX wieku w globalną potęgę.

Od reform z 1978 r. miliony Chińczyków opuściły wioski i miasteczka, szukając lepszego życia. Ich przeznaczeniem stały się metropolie - jak Pekin, Szanghaj, Kanton lub Shenzhen - i straszna walka, którą musieli stoczyć, aby tam przeżyć. Nazywano ich waidi ren, "przyjezdnymi". Choć na pozór jechali "do siebie", czekała ich gorsza przeprawa niż np. Polaków jadących...

13742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]