Reklama

Dyskretny urok Państwa Środka

Dyskretny urok Państwa Środka

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Mao mówił o Chińczykach, którzy znowu powstali. Deng o kraju, który zdobędzie bogactwo. A dziś Pekin myśli o odbudowie potęgi i szuka własnej ścieżki w świecie.
Aktorka Kate Hudson (w środku) promuje film „Kung Fu Panda 3”. Miasto Chengdu w prowincji Syczuan, Chiny, styczeń 2016 r. Fot. CHINAFOTOPRESS / REUTERS / FORUM
W

Wyobraźmy sobie małą niezdarną pandę, jak turla się w śniegu tuż po posiłku z pędów bambusa. Za tym kłębuszkiem uroku, który rozbroi każdego, kryje się jedno z ciekawszych narzędzi chińskiej dyplomacji.

Prezent w postaci dwójki pand to od kilku dekad gest mający dowodzić przychylności Chin. Jedną taką parę – o imionach Ling Ling i Hsing Hsing – Pekin sprezentował w 1972 r. prezydentowi USA Richardowi Nixonowi, gdy Chiny i Stany podjęły decyzję o normalizacji stosunków politycznych. Był to symboliczny przełom – i również początek przemian, które do dziś zachodzą w Chinach.

Wraz z późniejszym rozwojem kraju w kierunku czołowej gospodarki globu, wraz z poszerzaniem się chińskich interesów w świecie, zmieniała się też rola maskotek-ambasadorów. Pandy ofiarowywano więc na okoliczność ocieplenia w relacjach dyplomatycznych (Japonia), ważnych rocznic (Hongkong) lub dużej...

15602

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]