Reklama

Więcej pracy tylko chwilowo

Więcej pracy tylko chwilowo

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Bezrobocie spada, jest najniższe od siedmiu lat. Wrześniowe dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią o 9,7 proc. osób bez pracy, a zgodnie z metodologią przyjętą przez UE stopa ta wynosi nawet 7,2 proc. To powód do optymizmu.

​Z drugiej strony brak pracy pozostaje wielkim problemem. I to tylko jednym z wielu: do bezrobocia dodać należy tzw. umowy śmieciowe, niższe niż w wielu krajach Unii płace – zarobki niektórych pracujących nie dają wciąż szans na godne życie – a także wysoką, utrzymującą się od lat szarą strefę, z ludźmi bez podstawowych ubezpieczeń. Ale najgorsze jest to, że ponad półtora miliona Polaków to bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy, z których znaczna część nie ma prawa do zasiłku. Wiele tych osób ma niskie kwalifikacje, nieprzystające do potrzeb rynku. Ich z bezrobocia może wyciągnąć tylko trwała gospodarcza prosperity.
Mimo to, a może właśnie dlatego, każda poprawa budzi nadzieję. Spadek bezrobocia oznacza nieco uchylone drzwi do rynku – w takiej sytuacji to pracodawcy zabiegają, by pozyskać nowych ludzi i utrzymać dotąd zatrudnionych. Drzwi mogą się jednak znów domknąć, bo ekonomiści twierdzą, że dobre wiadomości to efekt chwilowy, sezonowy. Zawsze jesienią wiele osób znajduje zatrudnienie w rolnictwie i budownictwie. W grudniu czy styczniu ten efekt zniknie i bezrobocie znowu wzrośnie.
Zanim tak się stanie, możemy się cieszyć: bezrobocie w Polsce jest niższe niż w ponad połowie państw UE (średnia unijna to 9,5 proc). Recepta na dalszą poprawę jest teoretycznie prosta, ale trudna do zastosowania: bezrobocie trwale spada, jeśli przedsiębiorcy inwestują, tworząc miejsca pracy. Taki scenariusz jest możliwy tylko przy szczęśliwym zbiegu okoliczności. Globalnych i rodzimych. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]