Reklama

Wielość Pankiewicza

Wielość Pankiewicza

16.01.2006
Czyta się kilka minut
"Tylko przemianie pozostaję wierny - to zdanie z Goethego miał często powtarzać Józef Pankiewicz. I jego twórczość póki się przemienia, póty pozostaje żywotna; wraz z dojrzałością zamiera.
Autoportret, profilem, 1900-1901. Sucha igła, akwaforta, papier
J

Jeden z ważniejszych i bardziej wpływowych malarzy pierwszej połowy XX wieku, w najszerszej części swej spuścizny jest kontynuatorem tradycji postcezanne'owskiej. Sprowadzanie pejzażu, zgodnie z postulatami malarza z Aix, do stożka, walca i kuli było stałym wręcz zabiegiem w obrazach Pankiewicza. Wykształceni w jego kręgu malarze przez wiele następnych lat tworzyli najliczniejszą i najbardziej wpływową grupę nauczycieli w polskich szkołach artystycznych. Tradycja postimpresjonistyczna, zwana u nas kapistowską, trwała nieledwie aż po sam koniec ubiegłego wieku. Wielka w tym również rola Józefa Czapskiego, ucznia i monografisty Pankiewicza, który niemal do samego końca powoływał się na osobę i sztukę swego nauczyciela.

Owo życie po życiu, trwanie legendy, to zjawisko nieczęste w dziejach naszej sztuki. I można z dystansu zastanawiać się, czy ta tradycja była...

11544

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]