Reklama

Wiara na różowo

Wiara na różowo

10.04.2016
Czyta się kilka minut
Jej twórczość wywołuje skrajne reakcje: zachwyt i zażenowanie, odrzucenie i akceptację. Jedni dziękują jej za inspirację do wiary, inni od czci i wiary ją odsądzają. Jaka naprawdę jest Ada „Adu” Karczmarczyk?
Kadr z teledysku Ady Karczmarczyk „Church is a girl” Fot. YouTube
K

Kiedy się dowiedziała, że wezmę udział w dyskusji na temat jej twórczości, powiedziała: „Na wystawę w Arsenale przyjedzie ksiądz Andrzej Draguła, który zajmuje się tropieniem bluźnierstw. Czytałam jego książki, są bardzo interesujące i opisują przypadki skandali religijnych w kulturze i sztuce. Dlatego jestem bardzo ciekawa, jaka będzie jego wypowiedź na mój temat. Nie ukrywam też, że gdybym stała się bohaterką jego kolejnej książki, byłabym wniebowzięta”.

Obawiam się, że rozczaruję artystkę. Na razie monografii nie będzie. Na pewno nie o Adzie Karczmarczyk jako bluźnierczyni, choć pytanie, czy jej sztuka nie jest profanacją, narzuca się samo. Wystarczy obejrzeć teledysk „Jaraj się Maryją”, na którym artystka pląsa wokół figurki Matki Bożej. Albo pójść na jej „koncerty ewangelizacyjne”, podczas których Karczmarczyk ubiera szaty – ni mniej, ni więcej – pontyfikalne. Kiedy...

8680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]