Reklama

Ładowanie...

Wiara na różowo

10.04.2016
Czyta się kilka minut
Jej twórczość wywołuje skrajne reakcje: zachwyt i zażenowanie, odrzucenie i akceptację. Jedni dziękują jej za inspirację do wiary, inni od czci i wiary ją odsądzają. Jaka naprawdę jest Ada „Adu” Karczmarczyk?
Kadr z teledysku Ady Karczmarczyk „Church is a girl” Fot. YouTube
K

Kiedy się dowiedziała, że wezmę udział w dyskusji na temat jej twórczości, powiedziała: „Na wystawę w Arsenale przyjedzie ksiądz Andrzej Draguła, który zajmuje się tropieniem bluźnierstw. Czytałam jego książki, są bardzo interesujące i opisują przypadki skandali religijnych w kulturze i sztuce. Dlatego jestem bardzo ciekawa, jaka będzie jego wypowiedź na mój temat. Nie ukrywam też, że gdybym stała się bohaterką jego kolejnej książki, byłabym wniebowzięta”.

Obawiam się, że rozczaruję artystkę. Na razie monografii nie będzie. Na pewno nie o Adzie Karczmarczyk jako bluźnierczyni, choć pytanie, czy jej sztuka nie jest profanacją, narzuca się samo. Wystarczy obejrzeć teledysk „Jaraj się Maryją”, na którym artystka pląsa wokół figurki Matki Bożej. Albo pójść na jej „koncerty ewangelizacyjne”, podczas których Karczmarczyk ubiera szaty – ni mniej, ni więcej – pontyfikalne. Kiedy...

8680

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]