Reklama

W Bogach nadzieja

W Bogach nadzieja

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Wystawa w „Zachęcie” mówi o tym, w co uwikłane jest zaufanie z napisu na amerykańskich banknotach – w popkulturę, politykę, komercję. Niewiele zaś o Bogu, w którym się je pokłada.
Kadr z filmu wideo „The Spetemberists” (reż. Anthony Goicolea, 2006 r.) Fot. Dzięki uprzejmości artysty i Postmasters Gallery
D

Do 10 listopada trwa w warszawskiej „Zachęcie” wystawa „In God We Trust”, której celem jest „ukazanie bogactwa wierzeń i praktyk religijnych składających się na krajobraz wyznaniowy Stanów Zjednoczonych”.
Zapowiadano ją w atmosferze skandalu. Ci, którzy przyszli wiedzeni nadzieją na skandal, wychodzili z galerii rozczarowani. W pracach trudno było doszukać się bluźnierstwa. Ja też wyszedłem rozczarowany, choć oczywiście nie brakiem bluźnierstw. Wystawa była bowiem dosyć przewidywalna. I jak dla mnie, teologa, za dużo w niej było prac o amerykańskiej religijności, a za mało o tym, jak można wierzyć „po amerykańsku”. Religijność Stanów Zjednoczonych ma bowiem często niewiele wspólnego z wiarą, tak jak coraz mniej wspólnego z Bogiem ma ów „God” z banknotu dolarowego, w którym Amerykanie pokładają nadzieję.
BÓG. RODOWÓD PATRIOTYCZNY
Warszawska...

9519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]