Reklama

Ładowanie...

Kulturowe kontrrewolucje

13.04.2020
Czyta się kilka minut
Prawicowi artyści też uważają się za wyklętych, niepokornych i wykluczonych. No i są na pierwszym froncie.
Jerzy Kalina „Nie wierzę łzom Berlina i Moskwy” na wystawie „Historiofilia. Sztuka i polska pamięć” w Starej Drukarni Naukowo-Technicznej w Warszawie, 1 sierpnia 2017 r. Anatol Chomicz / Forum
D

Decyzją ministra Glińskiego szefem jednej z najważniejszych polskich instytucji kultury – Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim – został na początku roku Piotr Bernatowicz. Ten wybór, bezskutecznie oprotestowany przez czołowych polskich twórców, krytyków i historyków sztuki, wyróżnia się jednak na tle innych kontrowersyjnych decyzji personalnych ministra.

W odróżnieniu od Karola Nawrockiego, mianowanego dyrektorem gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej, czy Jerzego Miziołka, który nieudolnie szefował stołecznemu Muzeum Narodowemu, Bernatowicz posiada istotne kompetencje. Obronił dobrze oceniany doktorat poświęcony recepcji Pabla Picassa w Europie Środkowo-Wschodniej (promotorem był zmarły przed pięciu laty Piotr Piotrowski, który do polskiego myślenia o sztuce XX wieku wprowadził nowe, ożywcze spojrzenie i bywał oskarżany o „lewactwo”). W latach 2006-20, a następnie od...

17905

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]