Reklama

Wewnętrzny ogień

Wewnętrzny ogień

26.04.2021
Czyta się kilka minut
P

Pisałem ostatnio o nadziei radykalnej, potrzebnej, by nasz wspólny świat się nie rozpadł. Ale do życia nieodzowna jest też inna nadzieja – nadzieja kolejnego dnia.

Między nadzieją radykalną a nadzieją kolejnego dnia istnieje oczywisty związek: nie byłoby sensu wstawać z łóżka w świecie, który zmierza ku niedającej się powstrzymać katastrofie. Jedna i druga czerpią zresztą z tego samego źródła, które filozof Jacek Filek nazwał kiedyś „nadziejnością”. Nadziejność to po prostu fundament wszelkiej nadziei, jakby „nadzieja na nadzieję”, przyznanie sobie prawa do tego, by spodziewać się, że nadzieja się zjawi. Więcej nawet – to coś w rodzaju duchowego nastawienia, raczej na „tak” niż na „nie”, na sens niż na bezsens, na możliwość dobrego niż na jego niemożliwość. Nadziejność niczego nie przesądza, nie dokonuje też wyboru – tych dokonują poszczególne nadzieje, przylegające to do tego...

4218

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]