Reklama

Światło skądinąd

Światło skądinąd

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Wraz z pogonią za sukcesem, z kultem młodości i ciała, myśl o śmierci jest coraz bardziej eliminowana ze świadomości. Czy potrafimy jeszcze modlić się o dobrą śmierć?
Fot. Pascal Fayolle / SIPA PRESS / EAST NEWS
M

Myśli o śmierci trzeba przywracać właściwe miejsce w życiu po to, aby móc prawdziwie przylgnąć do prawdy o zmartwychwstaniu i święcić je całą głębią swego jestestwa. Modlitwa uczy odnajdywać światło, które przychodzi skądinąd. Przed chrześcijaństwem wyrasta dziś nowe i pilne zadanie.

Jesteśmy istotami, które wciąż pytają o sens własnego istnienia. Opór budzi myśl, że śmierć jest ostateczną granicą życia. Taka granica wydaje się nam niegodna osobowej godności człowieka. Istnieje w głębi naszego człowieczeństwa coś, co nie jest w stanie pogodzić się ze śmiercią i końcem istnienia. Wzdrygamy się na samą myśl, że wraz z ziemskim życiem kończyłoby się także wszystko, co było w nim dobre, szlachetne i piękne. Przeczuwamy, że byłby to absurd i bezsens. Być może sama nieskończona rzeczywistość po drugiej stronie śmierci daje nam w ten sposób znać o sobie i już teraz przenika nasze...

15359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]