Reklama

Ładowanie...

Światło skądinąd

29.10.2012
Czyta się kilka minut
Wraz z pogonią za sukcesem, z kultem młodości i ciała, myśl o śmierci jest coraz bardziej eliminowana ze świadomości. Czy potrafimy jeszcze modlić się o dobrą śmierć?
Fot. Pascal Fayolle / SIPA PRESS / EAST NEWS
M

Myśli o śmierci trzeba przywracać właściwe miejsce w życiu po to, aby móc prawdziwie przylgnąć do prawdy o zmartwychwstaniu i święcić je całą głębią swego jestestwa. Modlitwa uczy odnajdywać światło, które przychodzi skądinąd. Przed chrześcijaństwem wyrasta dziś nowe i pilne zadanie.

Jesteśmy istotami, które wciąż pytają o sens własnego istnienia. Opór budzi myśl, że śmierć jest ostateczną granicą życia. Taka granica wydaje się nam niegodna osobowej godności człowieka. Istnieje w głębi naszego człowieczeństwa coś, co nie jest w stanie pogodzić się ze śmiercią i końcem istnienia. Wzdrygamy się na samą myśl, że wraz z ziemskim życiem kończyłoby się także wszystko, co było w nim dobre, szlachetne i piękne. Przeczuwamy, że byłby to absurd i bezsens. Być może sama nieskończona rzeczywistość po drugiej stronie śmierci daje nam w ten sposób znać o sobie i już teraz przenika nasze...

15359

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]