Reklama

Wieczna Miłość

17.10.2004
Czyta się kilka minut
W opublikowanej przed tygodniem pierwszej części eseju Krzysztof Michalski pisał, że milość to ślad wieczności w naszym życiu. Tu wieczność wychodzi na jaw: w tym bólu, innym niż wszystkie, w tej słodyczy, jakby nie z tego świata. W biciu serca, co mierzy czas - ale i z niego wyrywa. Jeśli tak, to wieczność jest pojęciem fizjologicznym. Metafizyczną choroba ciała.
1

1. Ta choroba na wieczność - to choroba na śmierć.

To śmiertelna choroba. Nietzsche: “kochać i umierać: to rymuje się od niepamiętnych czasów. Gotowość do miłości to znaczy także: gotowość do śmierci".

Świadków związku miłości i śmierci było wielu. Na przykład Jarosław Iwaszkiewicz:

Czyż śmierci nie ma w uśmiechu miłości?

Czyż nie zawiera każdy pocałunek

Ziarna nicości?

Wystarczy popatrzeć na jedno i drugie, miłość i śmierć, żeby dostrzec podobieństwo. Czy może raczej: żeby nie zauważyć różnicy. Gadamer opisuje za Goethem scenę, w której ktoś (Pandora) pierwszy raz widzi akt miłosny - i na pytanie “co to jest?" dostaje odpowiedź: “to śmierć". To nie zwykła pomyłka: to może być i to, i to. Stan, w którym wszystko, co dotąd znałem, wszystko, co było mi dotąd...

25910

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]