Reklama

Wewnętrzny brat

Wewnętrzny brat

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Oglądanie filmu o choreografie Ohadzie Naharinie przypomina uczestnictwo w psychoterapeutycznym warsztacie.
C

Czy za pomocą tańca można opowiedzieć o niepełnosprawności związanej z kontuzją kręgosłupa albo o uzależnieniu od pepsi? Okazuje się, że można wszystko. Co więcej, tańczyć może każdy, bez względu na umiejętności, wiek czy fizyczne predyspozycje. Taka właśnie jest filozofia Ohada Naharina, jednego z najwybitniejszych współczesnych choreografów. Dokument Tomera Heymanna udowadnia jeszcze coś: że film o tańcu, podobnie jak i sam taniec, może w fascynujący sposób pomóc w odtworzeniu wewnętrznej biografii.

Tytuł „Mr. Gaga” odnosi się do języka ruchowego, którego twórcą jest Naharin. Obecny dyrektor artystyczny Batsheva Dance Company najpierw musiał „zdradzić” samego Maurice’a Béjarta i porzucić prestiżową scenę w Nowym Jorku, by dokopać się do najgłębszych pokładów swej wrażliwości i na tej podstawie opracować własną nowatorską metodę. Przede wszystkim jednak musiał w 1990 r....

3918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]