Reklama

Ładowanie...

Małżeństwo i miłosierdzie

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Takiej dyskusji wśród hierarchów jeszcze nie było: toczonej przy podniesionej kurtynie, bez autocenzury, z głęboką znajomością nie tylko teologii, ale też życiowych realiów.
Artur Sporniak
Fot. Grażyna Makara
J

Jej głównym tematem jest przełożenie prawd doktrynalnych na duszpasterski konkret tak, by nie zagubić depozytu wiary, ale jednocześnie ludziom zmagającym się z trudnościami okazać miłosierne oblicze Boga. Dotyczy to m.in. dostępu do sakramentów dla osób żyjących bez ślubu, w nowych związkach po rozwodzie czy w związkach homoseksualnych.

Podobna dyskusja biskupów w czasach Jana Pawła II i Benedykta XVI nie była możliwa. Zmienił to Franciszek, wzywając do rozpoznania rzeczywistej sytuacji i szukania nowych odpowiedzi. Ma temu służyć Synod o rodzinie, zorganizowany w dwóch etapach. Pierwszy, który odbył się jesienią 2014 r., przyniósł przedsmak obecnych emocji. 4 października rozpoczyna się druga, decydująca odsłona.


TEMAT TYGODNIKA: Czego Bóg nie złączył. Papież ułatwia stwierdzanie nieważności małżeństw. Przewodnik po nowym prawie...

3989

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]