Reklama

Małżeństwo i miłosierdzie

Małżeństwo i miłosierdzie

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Takiej dyskusji wśród hierarchów jeszcze nie było: toczonej przy podniesionej kurtynie, bez autocenzury, z głęboką znajomością nie tylko teologii, ale też życiowych realiów.
Artur Sporniak
Fot. Grażyna Makara
J

Jej głównym tematem jest przełożenie prawd doktrynalnych na duszpasterski konkret tak, by nie zagubić depozytu wiary, ale jednocześnie ludziom zmagającym się z trudnościami okazać miłosierne oblicze Boga. Dotyczy to m.in. dostępu do sakramentów dla osób żyjących bez ślubu, w nowych związkach po rozwodzie czy w związkach homoseksualnych.

Podobna dyskusja biskupów w czasach Jana Pawła II i Benedykta XVI nie była możliwa. Zmienił to Franciszek, wzywając do rozpoznania rzeczywistej sytuacji i szukania nowych odpowiedzi. Ma temu służyć Synod o rodzinie, zorganizowany w dwóch etapach. Pierwszy, który odbył się jesienią 2014 r., przyniósł przedsmak obecnych emocji. 4 października rozpoczyna się druga, decydująca odsłona.


TEMAT TYGODNIKA: Czego Bóg nie złączył. Papież ułatwia stwierdzanie nieważności małżeństw. Przewodnik po nowym prawie...

3989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]