Reklama

Małżeństwo i miłosierdzie

Małżeństwo i miłosierdzie

21.09.2015
Czyta się kilka minut
Takiej dyskusji wśród hierarchów jeszcze nie było: toczonej przy podniesionej kurtynie, bez autocenzury, z głęboką znajomością nie tylko teologii, ale też życiowych realiów.
Artur Sporniak
Fot. Grażyna Makara
J

Jej głównym tematem jest przełożenie prawd doktrynalnych na duszpasterski konkret tak, by nie zagubić depozytu wiary, ale jednocześnie ludziom zmagającym się z trudnościami okazać miłosierne oblicze Boga. Dotyczy to m.in. dostępu do sakramentów dla osób żyjących bez ślubu, w nowych związkach po rozwodzie czy w związkach homoseksualnych.

Podobna dyskusja biskupów w czasach Jana Pawła II i Benedykta XVI nie była możliwa. Zmienił to Franciszek, wzywając do rozpoznania rzeczywistej sytuacji i szukania nowych odpowiedzi. Ma temu służyć Synod o rodzinie, zorganizowany w dwóch etapach. Pierwszy, który odbył się jesienią 2014 r., przyniósł przedsmak obecnych emocji. 4 października rozpoczyna się druga, decydująca odsłona.


TEMAT TYGODNIKA: Czego Bóg nie złączył. Papież ułatwia stwierdzanie nieważności małżeństw. Przewodnik po nowym prawie...

3989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]