Reklama

Warszawskie mosty

Warszawskie mosty

31.05.2006
Czyta się kilka minut
Plac Piłsudskiego - przestrzeń, która jak w soczewce skupia historię Polski. Miejsce, o które przez dziesięciolecia toczyła się walka na symbole.
fot. KNA-Bild
P

Plac nazywany Saskim służył wielkiemu księciu Konstantemu do upokarzającego musztrowania żołnierzy i oficerów Królestwa Polskiego. Wkrótce stanął na nim obelisk ku pamięci generałów, którzy tłumili Powstanie Listopadowe. Pod koniec XIX wieku zbudowano w tym miejscu sobór św. Aleksandra Newskiego, znak panowania carskiego imperium. Niepodległa Rzeczpospolita zburzyła świątynię, a na placu - teraz imienia marszałka Józefa Piłsudskiego - organizowano patriotyczne parady i wiece. Potem naziści przemianowali go na Adolf-Hitler-Platz. Konspiracyjny mały sabotaż spalił ustawioną na nim pięciometrową literę V, która miała wieszczyć zwycięstwo Rzeszy. W odwecie za wybuch Powstania hitlerowcy wysadzili Pałac Saski. Przetrwał tylko Grób Nieznanego Żołnierza. W 1946 r. placu nie ochrzczono wprawdzie imieniem Stalina, ale poświęcono enigmatycznemu Zwycięstwu. W czerwcu 1979 r. Jan Paweł...

7237

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]