Reklama

Deszcz i pojednanie

Deszcz i pojednanie

31.05.2006
Czyta się kilka minut
Dawny żołnierz AK i młodzi Niemcy pracujący w Polsce. Ci, którzy widzą w pielgrzymce okazję do pojednania między narodami, ale i ci, którzy przyszli - jak mówią - po prostu, jako katolicy. Ulewny deszcz, nawet nie chce się już rozmawiać. Kiedy jednak na plac wjeżdża Papież, wszyscy się zrywają.
fot. KNA-Bild
K

Kiedy o trzeciej nad ranem otwarto wejścia do sektorów na placu Piłsudskiego, przechadzały się tam tylko zziębnięte patrole harcerskie. O piątej było już sporo ludzi i z każdą chwilą robiło się tłoczniej. - Na razie sami jesteśmy, tylko ja i ks. Sylwester Matusiak, reszta naszej grupy dopiero przyjdzie - mówi Ulla Anton, referentka pastoralna niemieckojęzycznej katolickiej wspólnoty w Warszawie, czyli czegoś w rodzaju nieformalnej parafii. Po niemiecku brzmi to prościej - Deutsche Gemeinde Warschau. Taki też napis członkowie wspólnoty wymalowali na wielkim transparencie, którym chcą powitać Papieża. Ulla Anton ma jeszcze niemiecką flagę i zapobiegliwie kupione 50 niemieckich chorągiewek, które dostaną jej "parafianie".

- Naszą wspólnotę tworzą ludzie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, którzy przyjeżdżają na kilka lat do Warszawy do pracy - opowiada ks. Matusiak...

7873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]