Reklama

Warszawa, 11 lipca

Warszawa, 11 lipca

15.07.2013
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy w wolnej Polsce stowarzyszenia kresowe wyszły na ulice: przez Warszawę przeszedł ich Marsz Pamięci.
T

Ten młody to Zygmunt Rumel, poeta i żołnierz, który chciał z nimi negocjować – mężczyzna w koszulce z mapą II Rzeczypospolitej, gdzie na czerwono zaznaczono Wołyń, pokazuje 10-letniemu synowi czoło marszu. – Niech pan mu powie całą prawdę, że był torturowany i rozerwano go końmi, straszna śmierć – włącza się do rozmowy starsza kobieta. – Trzeba mówić, bo śmierć śmierci nierówna.
Jest ciepły letni czwartek, 11 lipca, na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Kawiarnie pełne ludzi i korek na ulicach dojazdowych, bo zaraz ma ruszyć marsz. Okoliczne uliczki pełne są policji. Ruchliwa straż miejska uważnie ogląda zapchane parkingi; rowerzyści przystają, by zobaczyć, co się dzieje.
Na przedzie transparent: „70. rocznica rzezi wołyńskiej” i województwa: poleskie, wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, lubelskie. Pamiętamy. Nad głowami trzy fotografie: Rumel, Wiktor...

4400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]