Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

W przyrodzie nawet jeśli jest cicho, to jeszcze nie jest to cisza

W przyrodzie nawet jeśli jest cicho, to jeszcze nie jest to cisza

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Stanisław Łubieński, pisarz, autor bloga o ptakach (dzikaochota.wordpress.com): Najciszej w przyrodzie jest zimą, zwłaszcza w lesie. I na kilka chwil przed burzą. Jestem wyjątkowo nastawiony na odgłosy otoczenia i te dwa momenty są uderzające.
Fot. ALBERT ZAWADA / AGENCJA GAZETA
A

Ale uważam, że cisza nie istnieje. Ta rozumiana jako zupełny brak dźwięku to niedościgniony ideał, osiągalny tylko w warunkach laboratoryjnych.

Przed burzą milkną ptaki, często szukają sobie schronienia. Powietrze jest naładowane elektrycznością. Przez kilka chwil nie ma jeszcze przedburzowego wiatru i słychać tylko dyszenie mojego psa, który przeczuwa, że zbliża się kataklizm, dramat, burza – więc umiera ze strachu. I chyba rzeczywiście jest tak, że ta cisza wtedy staje się nieznośna, jest jakby zapowiedzą hałasu – w tym przypadku hałasu przerażającego, budzącego w zwierzętach lęk. Zastanawiam się nad wpływem pór roku na ciszę w przyrodzie. Chodzę teraz po Lesie Bielańskim. Zaczyna się lato, więc ptaki nieco milkną, śpiewają mniej chętnie. Wiosną jest zdecydowanie głośniej, szczególnie że nie ma jeszcze tylu liści. Najciszej jest tu zimą. Las zimą jest dziwny. Rzeczywiście,...

1359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

http://paradoksydemokracji.blog.pl/2017/04/14/czasy-rozpraszania-uwagi-i-zgielku/

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]