Ładowanie...
W poszukiwaniu wolności
Dużo ich łączyło. Umiłowanie pięknej melodii, nasyconej harmonii, rozproszonej rytmiki, niemal impresjonistycznej kolorystyki. I szacunek do kompozytorskiej dyscypliny. Alban Berg i Luigi Dallapiccola, Austriak i Włoch, artystyczni krewni wielkiego Arnolda Schönberga, byli wszak zadeklarowanymi dodekafonistami i wielbicielami ścisłych form muzyki przeszłości.
Koncypując dzieła zasadzone na dwunastodźwiękowych wzorcach melodycznych, nie przejawiali aliści postawy ortodoksyjnej. Owszem, ujarzmiali materiał quasi-matematycznymi procedurami, bawili się seriami podług kontrapunktycznych metod niderlandzkich mistrzów renesansu, prezentując go od tyłu, w lustrzanych odbiciach, łamiąc dźwiękowe ciągi i ustawiając ich elementy w określonych konfiguracjach, lecz nie zapominali o potencjale ekspresyjnym muzyki.
Berg nazywany był dodekafonistą o ludzkiej...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]