Reklama

Coś się porusza pod nami

Coś się porusza pod nami

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Wozzeck jest poetą. Słyszy głosy i dostrzega rzeczy, których inni, o stępionej wrażliwości, nie mają szansy dostrzec. A może boją się wsłuchać w drżenie ziemi. Na razie ledwo wyczuwalne, ale nieuchronnie narastające.
W

Wozzeck żyje w normalnym świecie. Nazywa siebie biedakiem i narzeka na brak pieniędzy, ale przecież ma pracę - jest fryzjerem i dorabia oddając się do dyspozycji lekarza, który prowadzi swoje eksperymenty medyczne. Dom, w którym spotyka się z Marią, ma nawet kunsztowną tapetę w liliowe orchidee. Może nadmiernie trujące te kwiaty, ale normalne, każdy z nas chciałby takie mieć. Wszystko jest na pozór normalne. A ta bieda, na którą skarży się także Maria, niczym się nie różni od naszych codziennych narzekań na podłość życia.

Krzysztof Warlikowski w swojej teatralnej wizji stworzonej przy inscenizacji opery Albana Berga "Wozzeck" jak zawsze odczytał bohatera i temat bardzo współcześnie. Zaniechał małomiasteczkowego kostiumu i sentymentalnej soldateski. Wozzeck jest eleganckim fryzjerem, pracuje w wielkim salonie, mieszka pewnie gdzieś za rogiem. Inaczej trochę...

10345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]