Reklama

W poszukiwaniu leku

W poszukiwaniu leku

17.03.2020
Czyta się kilka minut
Nie ma aktualnie ustalonej metody leczenia infekcji wirusem SARS-CoV-2.
J

Jednak korzystając z doświadczenia poprzednich epidemii koronawirusów i wirusa ebola, naukowcy próbują leczyć substancjami, które wówczas okazały się skuteczne, lub choćby miały terapeutyczny potencjał. Tym sposobem kolejne wskazanie zyskała chlorochina – lek odkryty w 1934 r., stosowany w terapii malarii. Już w 2003 r. informowano o jej antywirusowym działaniu, a w ubiegłym tygodniu w Polsce dodano do wskazań leczenie infekcji SARS-CoV-2.

Innym obiecującym lekiem jest remdesiwir, stworzony przeciwko wirusowi ebola. Został zastosowany m.in. u pierwszego pacjenta z koronawirusem w USA. Sprawdzane są także leki stosowane w terapii HIV, immunoterapie, leczenie interferonem alfa, a nawet losartanem – lekiem na nadciśnienie.

Przełomem mogą okazać się badania nad samym wirusem. Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej wraz z zespołem opisał jeden z kluczowych enzymów nowego wirusa. Stworzenie leku hamującego działanie enzymu pozwoliłoby wyeliminować patogen.

Łącznie na świecie trwa obecnie 300 różnych badań klinicznych. Trzeba jednak pamiętać, że na wirus SARS, który wywołał epidemię w 2003 r., do dziś nie ma szczepionki ani skutecznej terapii. ©


POLECAMY TAKŻE: SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]