Reklama

W krainie obwodnic

W krainie obwodnic

17.09.2007
Czyta się kilka minut
50 lat temu dziennikarze "Tygodnika Maciej Malicki iTadeusz Żychiewicz wraz fotoreporterem Wojciechem Plewińskim ruszyli wpodróż wzdłuż zachodniej granicy kraju. Jechali wnieznane, na polski Dziki Zachód, wtereny, jak głosiła oficjalna linia władz, prapolskie, piastowskie, przywrócone do macierzy. Przejechaliśmy tą samą trasą, żeby zanotować, jak polski Zachód wygląda po pół wieku ijaka jest dzisiaj jego specyfika.
Nowa Ruda. Tu była kopalnia /fot. MICHAŁ KUŹMIŃSKI
N

Niemodlin. Holandia jest daleko

Dworzec nieczynny od 15 lat. Pod stacją z czerwonej cegły wyrasta grupka chłopaków z pogranicza gimnazjum i liceum. W niezłych markowych ubraniach, obficie strzykają śliną i przekleństwami na chodnik. Jeden posiada atrybut w postaci fałszywego sygnetu z listkiem marihuany.

- Idziemy nad staw, do psów - tłumaczą. - To ich prywatny, bo sobie wydzierżawili, i tam balują, ale czasem można posiedzieć.

Policjant to wróg, choćby dla zasady. Idą nad staw wrogów, bo nie bardzo mają dokąd. Kwitnie trądzik i sypie się wąs, słońce świeci sentymentalnie, późnosierpniowo. Tysiące takich samych grupek w takich samych miastach, nie tylko na ziemiach zachodnich, krążą właśnie bez celu pomiędzy jedną nudą a drugą. Tak jak dziesięć i dwadzieścia lat temu krążyli ich starsi bracia ojcowie....

17271

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]