Reklama

W dolinie Synear

W dolinie Synear

06.07.2020
Czyta się kilka minut
H

Historia wieży Babel mieści się w kilkunastu wersach. Poprzedza i dopełnia ją biografia potomków Noego. Z niej dowiadujemy się, jakie były imiona jego wnuków, prawnuków, ale też że każdy z nich był ojcem innego narodu, które były podzielone „wedle swoich krajów i swoich języków”. Wiemy, kto gdzie zamieszkał. Historia wieży Babel nie jest potrzebna do wyjaśnienia podziału i rozproszenia mieszkańców ziemi na ludy i ziemie. Odnosi nas tylko do jednej krainy.

Jest to dolina Synear, co mniej więcej odpowiada Mezopotamii. Dowiadujemy się też, że panem tej ziemi był Nimrod, wnuk Hama, „dzielny myśliwy przed Panem”. On to opanował wiele ziem i zbudował wielkie miasta, takie jak Babilon oraz Resen. W tej dolinie budowano wieżę. Nie wiemy, czy Nimrod był jej pomysłodawcą, czy wspierał projekt. Nic takiego nie jest mu wprost przypisane.

Wiemy też, że jednym z potomków Szema był...

2912

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]