Reklama

Populistka doskonała

Populistka doskonała

24.02.2014
Czyta się kilka minut
Niewiele jest osób, których biografia lepiej oddaje historię Ukrainy ostatnich 20 lat. Szczęśliwie uwolniona z więzienia, Julia Tymoszenko na emeryturę się nie wybiera. Czy napisze kolejne rozdziały ukraińskiej polityki?
Julia Tymoszenko na Majdanie, 22 lutego 2014 r. Fot. Vasily Fedosenko / REUTERS / FORUM
Z

Zanim w połowie lat 90. Tymoszenko po raz pierwszy została deputowaną do parlamentu, zrobiła spektakularną karierę w biznesie. Wtedy niewiele ponad 30-letnia (rocznik 1960), pierwsze kroki stawiała w rodzinnym Dniepropietrowsku, zakładając wraz z mężem wypożyczalnię filmów wideo. Pozyskany niewielki kapitał i koneksje polityczne teścia pozwoliły jej zająć się bardziej dochodowym zajęciem: handlem rosyjskim gazem.
GAZOWA KSIĘŻNICZKA
Wtedy, w okresie wczesnego dzikiego kapitalizmu na Ukrainie, wiele późniejszych imperiów oligarchicznych powstało dzięki pośrednictwu w imporcie surowców z Rosji. Zyski były ogromne, stratny był budżet państwa (dzięki różnym schematom „optymalizacji opodatkowania”, które w krajach z większą kulturą prawną nazywa się mniej elegancko).
Tymoszenko zakłada firmę Zjednoczone Systemy Energetyczne Ukrainy (JESU), która szybko...

7194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]