Reklama

Pomarańczowo-niebieski zaułek

Pomarańczowo-niebieski zaułek

13.04.2007
Czyta się kilka minut
Któryż to już raz najbliższe dni, tygodnie, miesiące mają zdecydować o przyszłości Ukrainy na całe lata? Mijają lata, a przyszłość tego kraju wciąż pozostaje nieokreślona. Być może to jego cecha.
Prezydent Wiktor Juszczenko i premier Wiktor Janukowycz, 6 kwietnia 2007 r. /fot. www.president.gov.ua
W

Wydarzenia ostatnich dni są mniej więcej znane: 2 kwietnia prezydent Wiktor Juszczenko wydał dekret rozwiązujący ukraiński parlament. Powód? Przekupywanie deputowanych przez rządzącą Partię Regionów Wiktora Janukowycza. Prawo mówi, że koalicję tworzyć mogą jedynie frakcje parlamentarne, a nie poszczególni deputowani. Ponadto ich wędrówki między frakcjami to zmienianie wyniku wyborów bez odwoływania się do woli narodu. Zgodnie z wolą prezydenta wybory mają odbyć się 27 maja. Jednak parlament odmówił podporządkowania się jego dekretowi i zaskarżył go do Sądu Konstytucyjnego.

Koalicja nie miała prawa przechwytywać deputowanych, co jednak - zdaniem ekspertów - nie dawało prezydentowi podstaw do wydania dekretu. Z kolei parlament nie miał prawa owego dekretu odrzucać. To przysługuje jedynie Sądowi Konstytucyjnemu, na orzeczenie którego przyjdzie poczekać.

...
6664

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]