Reklama

Ładowanie...

Pomarańczowo-niebieski zaułek

13.04.2007
Czyta się kilka minut
Któryż to już raz najbliższe dni, tygodnie, miesiące mają zdecydować o przyszłości Ukrainy na całe lata? Mijają lata, a przyszłość tego kraju wciąż pozostaje nieokreślona. Być może to jego cecha.
Prezydent Wiktor Juszczenko i premier Wiktor Janukowycz, 6 kwietnia 2007 r. /fot. www.president.gov.ua
W

Wydarzenia ostatnich dni są mniej więcej znane: 2 kwietnia prezydent Wiktor Juszczenko wydał dekret rozwiązujący ukraiński parlament. Powód? Przekupywanie deputowanych przez rządzącą Partię Regionów Wiktora Janukowycza. Prawo mówi, że koalicję tworzyć mogą jedynie frakcje parlamentarne, a nie poszczególni deputowani. Ponadto ich wędrówki między frakcjami to zmienianie wyniku wyborów bez odwoływania się do woli narodu. Zgodnie z wolą prezydenta wybory mają odbyć się 27 maja. Jednak parlament odmówił podporządkowania się jego dekretowi i zaskarżył go do Sądu Konstytucyjnego.

Koalicja nie miała prawa przechwytywać deputowanych, co jednak - zdaniem ekspertów - nie dawało prezydentowi podstaw do wydania dekretu. Z kolei parlament nie miał prawa owego dekretu odrzucać. To przysługuje jedynie Sądowi Konstytucyjnemu, na orzeczenie którego przyjdzie poczekać.

...
6664

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]