Reklama

W armii pruskiej

W armii pruskiej

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Opowiadał mi ojciec, że w armii pruskiej, zanim przydzielono oficerów do poszczególnych formacji, upijano ich i stosownie do tego, jak się zachowywali po pijanemu - in vino veritas! - przydzielano ich bądź do elitarnych pułków, bądź zsyłano na prowincję.
P

Pewnego razu następca tronu pruskiego w cywilnym ubraniu podjechał do wartownika i poprosił o ogień. Dobroduszny żołnierz podał mu ogień do papierosa. Niebawem następca tronu w mundurze podjechał do wartownika i zdegradował go za niedozwoloną rozmowę z przechodniem. Ojciec mój twierdził, że wystąpienie to było godne feldfebla, ale nie następcy tronu.

Perły

Ciocia Zosia studiowała w Paryżu malarstwo. Wśród koleżanek zauważyła jedną stojącą osobno, z naszyjnikiem z dużych pereł na szyi. Ciocia miała zamiar jej powiedzieć, że nie nosi się takich dużych pereł, po których widać, że są fałszywe. Miała zamiar to zrobić, gdy się z nią bardziej zaprzyjaźni. Aż tu pewnego dnia podszedł do nich fagas i zwrócił się do dziewczyny w perłach per “Wasza Książęca Wysokość". Dziewczyna była następczynią tronu Księstwa Luksemburskiego, a perły...

924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]